Obsahová síť je vnímána spíše jako nástroj pro podporu brandových kampaní. Jak ale využít obsahové sítě pro výkonnostní marketing?

 

Vyhledávací síť Google vám nabízí skvělé možnosti jak oslovit uživatele, kteří již hledají vaše produkty. Hledáním ale tráví uživatelé pouze 21 % času online. K oslovení uživatelů ve zbývajících 79 % času, které tráví online vám právě pomůže obsahová síť.
GDN neboli Google display network zahrnuje více než 3 miliony webových stránek a aplikací. Kromě signálů a vzorců chování uživatelů napříč těmito weby má Google k dispozici signály z šesti platforem, které mají každá více než 1 miliardu uživatelů. Jsou to platformy Google Play, Maps, Google Search, YouTube, Android a Chrome.

Zásah a relevance jsou klíčové faktory ke skvělým výsledkům kampaně. S tím vám pomáhá strojové učení a to hlavně v těchto třech oblastech:

 

Cílení kampaně (Targeting)

Pokud je vaším cílem šířit povědomí o vaší značce je vhodným cílením demografie. Pokud se chcete zaměřit na užší segment v návaznosti na pravděpodobnost konverze, tak jsou příhodným cílením třeba zájmy.
Poslední sekcí v cílení na uživatele je podpora prodeje, kam můžeme zařadit hledání nových potenciálních zákazníků a interakci s těmi stávajícími. Podpora prodeje nabízí následující typy cílení:

  • Podobná publika - publika uživatelů, kteří se podobají stávajícím remarketingovým listům svými zájmy, vyhledávacími výrazy a celkovou charakteristikou. Seznamy uživatelů se automaticky aktualizují, aby tito uživatelé byli stále relevantní.
  • Publika se zájmem o koupi (nákupní záměr) - uživatelé na konci konverzní cesty, kteří již hledají konkrétní produkt se zájmem ho koupit. Jde tedy o nákupní záměr v reálném čase a u těchto uživatelů je vysoká pravděpodobnost konverze.
  • Remarketing - prostřednictvím remarketingu můžete oslovit již stávající návštěvníky. Remarketingový list lze vytvořit, u webů s vysokou návštěvností, sběrem publik již za 30 dní. U webu s nižší návštěvností doporučujeme sbírat publika 90 - 180 dní.


Kreativy a formáty reklam (Creatives)

Při tvorbě reklamy stále platí že responzivní reklama je vždy nejefektivnější. S porovnáním s klasickými formáty reklamy v obsahové síti dosahuje responzivní reklama o 50 % více konverzí za stejné CPA (cenu za akci) a o 15 % vyšší zásah.

 

Chytré nabídky (Smart Bidding)

Smart Bidding nebo také chytré nabídky používají strojové učení k optimalizaci s ohledem na počet konverzí nebo hodnotu konverzí. V obsahové síti můžete využít tyto chytré nabídky:

  • ECPC (vylepšená CPC) - pomůže vám získat více konverzí z manuálního nabízení cen a automaticky upravuje manuální nabídky za kliknutí na základě pravděpodobnosti, s jakou dojde k prodeji či konverzi.
  • Cílová CPA (Target CPA) - nastavuje nabídky tak, aby při zachování určité CPA (ceny za akci) pomohla získat co nejvíce konverzí.

 

Chytré obsahové kampaně - Smart display campaigns

Smart display campaign je automatická kampaň v obsahové síti, která se sama na základě strojového učení optimalizuje pro co největší efektivitu. Automaticky cílí na uživatele ve střední a spodní části konverzního tunelu, tedy na ty, kteří jsou připraveni konvertovat. Smart display campaign cílí na základě publik a obsahu vašeho webu nebo i zájmu uživatelů, kteří na váš web chodí.

 

Na co si dát pozor při nastavení Smart display campaign:

  • Nastavte si denní rozpočet - rozpočet by měl pokrýt minimálně 2 konverze denně, ideálně by se měl však pohybovat okolo 10 násobku ceny za konverzi.
  • Nastavte si správné CPA - nastavení správného CPA je 60 % úspěchu kampaní. Cílová CPA nesmí být nikdy vyšší než denní rozpočet. Kampaň by tak stále zůstala v učícím režimu.
  • Maximalizujte kreativa - snažte se využít veškerý prostor, který máte k dispozici. Použít můžete až 5 nadpisů, 5 popisů, 15 obrázků a 5 log.
  • Nezapomeňte na učící dobu - nezapomeňte, že učící doba je 1 - 2 týdny a během této doby může výkon kampaně kolísat.
  • Optimalizujte svou kampaň - pracujte s výší CPA, dejte pozor na velké skoky aby se kampaň nedostala zpět do učící fáze. Doporučujeme změnu o maximálně 5 - 10 % jednou za 14 dní. Sledujte metriku relativního CPR, která vám řekne, jak moc velká je pravděpodobnost, že lidé budou preferovat jiné reklamy než ty vaše.

 

Chcete využít výkonnostní kampaně v obsahové síti a nevíte jak na to? Neváhejte nás kontaktovat.